Po tom, ako Wintonova manželka Grete objavila kufor plný materiálov o zachránených deťoch, sa podarilo historikom vypátrať takmer tri stovky z týchto detí a stále sa objavujú ďalšie. Profesorka oxfordskej univerzity, historička holokaustu Elisabeth Maxwellová, sa zaslúžila o to, aby sa zachránené deti so svojim záchrancom po rokoch stretli.
Pre zachránených ľudí bolo toto odhalenie veľmi dôležité. Prišli o celé rodiny, stratili spojenie so svojou minulosťou. Winton sa im stal akoby adoptívnym otcom, je jediným pojítkom s ich rodičmi a rodinami. Vďaka nemu mohli pochopiť, čo sa vlastne vtedy stalo.
Wintonove zachránené deti dnes žijú na všetkých svetadieloch, v USA, Kanade, Veľkej Británii, Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Švajčiarsku, Izraeli... Sú medzi nimi lekári, umelci, vedci i politici. Dnes sa ich rodiny rozrástli na viac ako 5000 ľudí. Medzi „Wintnove deti“ patria napríklad aj tieto osobnosti:
Ben Abeles
je jedným z najväčších amerických vedcov, a pritom len málokto tuší, že je to Čech. Žije v Spojených štátoch v Princetone. V 50. rokoch urobil zásadný objav polovodičov, ktorý dnes vlastne umožňuje konštruovať všetky televízory a počítače. Koncom 60. rokov vymyslel pre NASA systém, ako napájať sondy na Mars, Jupiter a mimo našu slnečnú sústavu. NASA tento systém dodnes používa. Ben Abeles je fenomenálny vedec a súčasne je to veľmi skromný človek. Má pocit, že keď bol jeho život zachránený, tak by to mal nejakým spôsobom oplácať. A spláca to tak, že dvakrát týždenne chodí variť a obsluhovať do kuchyne, kam chodia bezdomovci.
Lord Alfred Dubs
je bývalým ministrom a poslancom vo Veľkej Británii. Ako dieťa si začal všímať politické dianie okolo seba, pokúšal sa pochopiť, prečo sa dejú okolo neho tak zvláštne veci. Prečo je zrazu na scéne Hitler a prečo musel odísť z Čiech, prečo začala vojna? Vtedy sa rozhodol, že ak je politika príčinou všetkého zla, možno je aj spôsobom, ako zlo odvrátiť. Neskôr sa dostal do Snemovne lordov a časom sa stal ministrom pre Severné Írsko.
Milena Grenfell – Baines
ako deväťročná odišla so svojou štvorročnou sestrou jedným z Wintonových transportov do Anglicka. Dnes podporuje českú hudbu, umenie a kultúru vo Veľkej Británii, organizuje charitatívne akcie, vďaka ktorým môžu choré deti podstúpiť operácie srdca na špičkových klinikách v Česku, a tiež preslávila v Anglicku českú remosku. Viac sa o nej dozviete na stránke Radio Praha.
Věra Gissingová
ako malá prežívala šťastné detstvo neďaleko Prahy, až do okupácie Československa v roku 1939. Rodičia ju poslali jedným z Wintonových transportov do Anglicka a na rozlúčku jej dali krásny v koži viazaný denník, aby si zapisovala všetko, čo od tej chvíle zažije. Neskôr sa z nej stala spisovateľka. Počas svojej kariéry preložila a revidovala 38 kníh, napísala aj niekoľko vlastných kníh pre deti a tiež svoji autobiografiu Perličky dětství, ktorá už vyšla niekoľkokrát. Tiež poriada bezplatné cykly prednášok o novodobej histórii na britských školách.
- Domov
- |
- Myšlienky dňa
- |
- Život viery
- |
- Osobnosti
- |
- Čitáreň
- |
- Hudba
- |
- Fotogaléria
- |
- O mne
- |
- Kontakt