27. 1. 2010

65. výročie oslobodenia vyhladzovacieho tábora Osvienčim

V bývalom nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim, v Poľsku, sa dnes (27. januára 2010) za účasti predstaviteľov viacerých krajín kladením vencov a zapálením sviečok konali oslavy 65. výročia jeho oslobodenia. Prítomných bolo aj okolo 150 bývalých väzňov.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Birkenau) bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Bol zriadený roku 1941 asi 3 km od zajateckého tábora Auschwitz I, v dedine Brzezinka (nem. Birkenau) neďaleko poľského mestečka Osvienčim, asi 60 km západne od Krakova. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí.

Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených. Asi 900 000 deportovaných hneď po príjazde poslali do plynových komôr alebo zastrelili; zvyšných 200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“.

Ku koncu vojny bolo jasné, že postupujúca Červená armáda oslobodí aj oblasť okolo Osvienčimu. Nacisti už nehodlali riskovať odhalenie svojich zločinov, podobne ako tomu bolo v Majdanku pri Lubline, kde sovietski vojaci našli ešte horiace ohne v krematóriach. Pred svojim odchodom boli krematóriá a plynové komory demontované a ich časti, ktoré nebolo možné odviezť, vyhodené do vzduchu. Obytné bloky boli aj s ľuďmi vo vnútri zapálené a podľa celkového plánu mal byť celý tábor zrovnaný so zemou. Kvôli rýchlemu postupu Červenej armády však nebol celý zámer uskutočnený, a tak boli vypálené len niektoré časti tábora. 27. januára 1945 bol tábor oslobodený 322. streleckou divíziou. Vojaci našli v tábore už len 7600 preživších ľudí.

Dodnes sa zachovalo 45 murovaných a 22 drevených barakov. Patrné sú aj zbytky plynových komôr a kremačných jám pre pece. Dobové je aj oplotenie, komíny a základy zničených barakov. Dnes sú objekty koncentračného tábora KL Auschwitz I a II pamätníkom pripomínajúcim celému svetu zvrátenosť nacistického režimu a utrpenie miliónov nacistami prenasledovaných ľudí celej Európy.



V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
OSN v roku 2005 vyhlásila deň oslobodenia Osvienčimu - 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
(zdroj: wikipedia.sk, foto: L. Rakšányiová)


Podrobnejšie informácie o Osvienčime:
Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau (v slovenčine)
KZ Auschwitz-Birkenau (v nemčine)
Súvisiace články:
Spomienkový deň holokaustu
Viete čo je Auschwitz?
Koncetrační tábory - lidské utrpení 20. století